To jedna z moich ulubionych sałatek. O tym, dlaczego warto jeść pomidory już wielokrotnie pisałam. A teraz Twoją uwagę chcę zwrócić na granata – jedno z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy. Wśród owoców wyprzedza go jedynie dzika róża. Jest znany z wysokiej zawartości związków fenolowych: antocyjanin, elagotanin, flawonoidów, katechin oraz kwasów fenolowych. Te bioaktywne składniki nadają granatowi działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające. Miąższ owoców jest też bogaty w witaminy (A, E, C) oraz składniki mineralne (magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor).
Przeciwutleniacze wspomagają nas w walce ze wolnymi rodnikami, chroniąc tym samym przed rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych (m.in. miażdżycy, choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona), w tym nowotworowych. Wolne rodniki odpowiadają też za procesy przedwczesnego starzenia się skóry.
Za wzrost liczby wolnych rodników odpowiada wiele czynników. A wśród nich są m.in.: palenie papierosów, niezdrowa dieta, stres, długie przebywanie na słońcu czy zanieczyszczenie środowiska.
Składniki (4-5 porcji):
- 400 g pomidorków koktajlowych o różnych kolorach
- nasiona z 1 granatu
- ½ żółtej papryki
- ½ małej czerwonej cebuli
- garść liści świeżej bazylii
- garść liści świeżej mięty
- 100 g sera fety
- 3,5 łyżki oliwy extra virgin
- 1,5 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 2 łyżeczki przyprawy za’atar (poniżej znajdziesz opis, jak możesz ją zrobić samodzielnie)
- sól
Przygotowanie:
- Warzywa umyj, a następnie pokrój: pomidorki koktajlowe na pół, a paprykę i cebulę na cienkie paski (te większe przekrój na mniejsze). Pokrojone warzywa wrzuć do miski.
- W małym naczyniu wymieszaj za’atar z 2 łyżkami oliwy.
- Do miski z pokrojonymi warzywami dodaj nasiona granatu, zioła, sok z cytryny, 1,5 łyżki oleju i przypraw solą.
- Sałatkę delikatnie wymieszaj, a następnie przenieś do dużej, płytkiej miski lub półmiska, a następnie posyp kawałkami sera i polej wcześniej przygotowaną mieszaniną za’ataru i oliwy.
Za’atar to przyprawa pochodząca z rejonu Bliskiego Wschodu. Jest mieszanką ziół, w skład której wchodzą: tymianek, sumak, nasiona sezamu, sól, a czasem także oregano, majeranek i kminek. Można ją bez problemu kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Z łatwością możesz ją jednak zrobić samodzielnie. Wystarczy, że przygotujesz 4 łyżki tymianku, 2 łyżeczki sumaku (bez problemu do kupienia w dobrym sklepie, można go też zastąpić sokiem z cytryny), 2 łyżki sezamu i ½ łyżeczki różowej soli himalajskiej.
Na suchą patelnię wysyp sezam i praż do momentu, aż zacznie wydzielać charakterystyczny zapach (uważaj, aby nie przypalić nasion). Następnie zdejmij z ognia i odstaw do przestudzenia.
W moździerzu utrzyj tymianek, sumak i sól, a na koniec dodaj ziarna sezamu. Nie ucieraj ich jednak zbyt długo, aby nie zamieniły się w proszek.
Sałatkę możesz podawać z pieczywem bądź ulubioną kaszą.
Smacznego!
Źródło: The New York Times
Pobierz bezpłatnego e-booka
„Odporność - gdzie szukać jej wzmocnienia?”